O projekcie

„Z ostatniej chwili, sensacyjna wiadomość! Lokalne źródła historyczne donoszą, że na terenie Piaseczna znajduje się tajemniczy i niezwykle cenny skarb, który stanowi klucz do wspólnej przeszłości zamieszkujących tu kiedyś razem społeczności. Jego odnalezienie nie będzie jednak łatwe. Uda się tylko najbardziej wytrwałym i pełnym pasji odkrywcom, którzy kochają rozwiązywać zagadki i spacerować tropami  historii. Do Piaseczna już zjeżdżają tłumy z całej Polski by zobaczyć ukryty na naszych terenach skarb.”
Już 20 sierpnia o godzinie 15 rozpoczęła się niepowtarzalna gra historyczna o nazwie „Zostań detektywem, znajdź ukryty skarb.”
Pomysł na grę powstał z inicjatywy prezes Stowarzyszenia Polka Potrafi.pl, mieszkanki Piaseczna, mamy trójki, społeczniczki – Katarzyny  Szustkowskiej-Jarzębowskiej. Pragnęła by jej dorastające dzieci miały świadomość swoich korzeni, by znały miejsca, z których pochodzą ich bliscy i znajomi.
„Chciałam by moje dzieci miały świadomość historii swojego miejsca, nie znalazłam dobrego sposobu by zaangażować je w jakiś bardziej przystępny dla nich sposób i taki, który nie kojarzy się tylko z kuciem z książek. Tak narodził się pomysł gry miejskiej.” – mówi Katarzyna Szustkowska-Jarzębowska.
Ta idea przyświecała stworzeniu gry historycznej dla wszystkich, którzy lubią poszukiwać, są ciekawi świata i chcą wiedzieć więcej o historii miejsca, w którym mieszkają. Idea okazała się bliska wielu organizacjom, lokalnym firmom, oraz wolontariuszom, wszyscy chętnie wsparli ten pomysł. W pracę nad grą zaangażowała się również Marta Malarska-Walczak oraz Marta Grzegrzułka.
„Obserwujemy, że sposób dotarcia do wiedzy wśród młodych ludzi bardzo się zmienia, niewątpliwie mają na to wpływ media społecznościowe. Młodzi szukają nowych, bardziej ekscytujących sposobów na poznawania świata. Jesteśmy przekonane, że angażujący ich spacer z mapą pełną łamigłówek sprawi, ze historia stanie się dla nich ciekawsza i bardziej dostępna bo podana w nowocześniejszym wydaniu.” – Marta Malarska-Walczak
Celem gry było przybliżenie wspólnej historii mieszkających tu razem społeczności polskiej i żydowskiej. W Piasecznie jest wiele miejsc, które jego mieszkańcy często mijają codziennie, nawet nie zdając sobie sprawy z ich ciekawej historii. Mieszka tu wielu przyjezdnych, którzy dopiero z czasem poznają charakterystykę tego regiony. Ocalmy pamięć od zapomnienia. Patrzmy w przyszłość z poszanowaniem historii i wspólnej przeszłości.
Gra historyczna rozpoczęła się o godzinie 15 i trwała do godziny 18. W jej trakcie dzieciaki, młodzież i ich opiekunowie otrzymali mapy, które zaprowadziły ich do najciekawszych miejsc związanych ze wspólną historią, podczas zwiedzania musieli rozwiązać zagadki lub odpowiedzieć na pytania.
W poszczególnych miejscach znaleźli podpowiedzi lub wsparcie merytoryczne historyków i pasjonatów historii, była również możliwość spróbowania specjałów kuchni polskiej i żydowskiej, przejechania się na zabytkowym rowerze oraz wzięcia udziału w turnieju gier planszowych na piaseczyńskim rynku.
O godzinie 18 odbył się koncert jazzowy, podczas którego klasyczne utwory międzywojnia zaśpiewała Alicja Borkowska przy akompaniamencie zespołu jazzowego Piotra Rodowicza.
Wydarzenie zostało objęte patronatem i współfinansowane przez FIO – Mazowsze Lokalnie,  Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno, Urząd Gminy Piaseczno oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polce.

Partnerzy wydarzenia
FIO – Mazowsze Lokalnie, Gmina Piaseczno, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polce

Opieka merytoryczna:
Małgorzata Szturmowska – Kawiarenka Historyczna, Komitet  Hadar, Tomasz Malarski

Wydarzenie wspierali:
Jacek Placek, Giermek, Cosinus, Przystanek Kultura

Patroni medialni:
Przegląd Piaseczyński, Słowo Żydowskie

14022159_10153881733787219_8069582828028271331_n-min_mini
gramiejska3-min_mini

Relacja z gry

Share